A szarvasmarháknak van egy gyomor, de négy részből áll, amelyek mindegyike saját funkcióját látja el.
A szarvasmarhák emésztésének sajátossága az úgynevezett “íny” folyamatos rágása ezen állatok által. Lenyelik az elfogyasztott ételt, gyakorlatilag anélkül, hogy összetörnék. Az előzetes enzimatikus kezelés után a gyomornedvvel és a nyállal megnedvesített ételtömeg regurgitációval visszatér a szájüregbe. A tehén szorgalmasan rágni kezdi a takarmánytömeget, és őrli újrafelnyelés céljából.
A tehén emésztőrendszere a következő szakaszokból áll:
Szájüreg. A külső ajkak, két fogsor és egy izmos nyelv képviseli. Felelős a takarmánytömegek elsődleges elfogásáért, azok összetöréséért és lenyeléséért.
Nyelőcső. Összekötő csatorna az élelmiszer tömegének szállításához a garatüreg és a gyomor között. Hossza körülbelül 0,5 méter.
Gyomor. Összetett négykamrás rendszer, amely őrli a lenyelt ételt, hidratálja, lebontja és tovább vezeti az emésztőrendszer mentén.
Vékonybél. Hagyományosan duodenális, sovány és iliac területekre oszlik. Itt a takarmánytömegeket epével és gyomornedvekkel dolgozzák fel, zsírokat és részben fehérjéket bontanak.
Kettőspont. Felelős a takarmány végső erjedéséért, a fehérjék lebontásáért és a széklet képződéséért. Számos jótékony baktérium él itt.