Miből készül a növényi sajt? Mutatjuk a választ!
Szója: Az összetevők listája attól is függ, milyen sajtféléről vagy melyik cégről beszélünk. Általánosságban elmondható, ahogyan a legtöbb növényi eredetű élelmiszer, úgy a sajtok is gyakran készülnek szójából. A növényi eredetű fehérjeforráshoz olajokat, ízesítőszereket és egyéb összetevőket adnak, ezzel utánozzák a hagyományos sajtok textúráját, illetve ízét. A szójaalapú sajtoknál fontos megjegyezni, hogy néhány termék kazeint, azaz tejfehérjét is tartalmaz – ezzel próbálják elérni, hogy a termék úgy olvadjon, mint a rendes sajt. Amennyiben vegán diétát követsz, ezt érdemes mindig ellenőrizni. Ha a laktózintolerancia miatt keresel alternatívát, ez a fajta szójasajt ugyanolyan jó választás.
Magvak: A különböző típusú magfélékből nemcsak ízletes tejek, hanem isteni sajtok is készülhetnek. Ezek közül a legnépszerűbbek a makadámia dió, a kesudió, a mandula, a pekándió, a fenyő-, a napraforgó- és a tökmag. A magvakból előállított vegán sajt nagy előnye, hogy azok is bátran fogyaszthatják, akik érzékenyek a szójára. Valamint azt is lehetővé teszik, hogy bárki sajtgyártásba kezdjen saját otthonában.
Kókusz: A kókusztej, -tejszín és -olaj szintén kedvelt alapanyaga a vegán sajtkészítésnek. Ezekkel a hozzávalókkal krémes, lágy textúrát lehet elérni, de mellette valamilyen sűrítőanyagra is szükség van: például agar-agar porra, karrageenre, kukorica-, tápióka- vagy burgonyakeményítőre. Emellett a kókusz jellegzetes íze miatt valamilyen természetes ízfokozót (sót, citromlevet, fokhagymaport) is adnak hozzá.
Egyéb összetevők: A termékek címkéjét olvasgatva ne lepődj meg, ha valamilyen liszttel, gyökérzöldséggel vagy aquafabával (csicseriborsó leve) találkozol. Ezek mind azt szolgálják, hogy a vegán alternatíva íze és állaga a lehető legjobban emlékeztessen az eredetire.